Czym zastąpić cukier?

Słodki smak wielu osobom kojarz się z czymś przyjemnym. Dlatego tak ciężko jest zrezygnować ze słodzenia herbaty lub kawy czy jedzenia słodyczy. Nadmierne spożycie cukru odbija się jednak niekorzystnie na zdrowiu. Prowadzić może między innymi do nadwagi lub cukrzycy.
Gdy pojawią się takiego rodzaju problemy, nie ma innego wyjścia, jak ograniczanie cukru w diecie. Dietetycy polecają, by robić to na zasadzie małych kroków. Polega to na zmniejszaniu ilości cukru dosypywanego do napojów, a także na jedzeniu coraz mniejszych ilości słodyczy. Istnieje też wiele substancji, którymi cukier można zastąpić.Należy tu wymienić na przykład sztuczne słodziki takie jak ksylitol czy aspartam. Jednak niektóre z nich nie są obojętne dla zdrowia. Oprócz tego zamiennikiem cukru może być też stewia, substancja pochodzenia roślinnego.
Zainteresowanie słodzikami czy innymi substancjami, które pozwalają cieszyć się słodkim smakiem bez spożywania cukru, rośnie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które się odchudzają lub ze względów zdrowotnych muszą ograniczać cukier w diecie.