Cukier i sól – wrogowie społeczeństwa?

Codziennie spożywamy, nawet nieświadomie, ogromne ilości soli i cukru. Najnowsze badania wskazują, że zarówno nadmiar cukru, jak i soli, może doprowadzić do poważnych dolegliwości chorobowych.
Cukier – w dzisiejszych czasach to nie tylko krystaliczny proszek, dosypywany do słodyczy, napojów i potraw. Obecnie występuje w bardzo zróżnicowanych postaciach. Między innymi jako sacharoza, melasa, syrop glukozowy. Cukier występuje nie tylko w typowo słodkich pokarmach, ale również w jogurtach, sokach. W naturalnej formie cukier znajdziemy również w warzywach, owocach, zbożach. Konsekwencją jego nadmiaru w organizmie jest osłabienie pracy trzustki, a także otyłość i cukrzyca.
Sól w polskiej kuchni jest obowiązkowym dodatkiem. Jego nadmiar w organizmie doprowadza do odwodnienia, nadciśnienia tętniczego, zwiększa ryzyko wystąpienia udary krwi do mózgu, a także innych dolegliwości związanych z krążeniem. Badania pokazują, że w środowisku zasolonym łatwiej dochodzi do rozwoju nowotworu, a także innych chorobotwórczych bakterii, np. Helicobacter pylori.